петък, 1 април 2016 г.

Болката, какво означава и какво послание носи..

""Вероятно четете тази статия, защото често ви измъчва главоболие, имате болки в гърба или ставите но така или иначе не сте намерили средство, което да е премахнало тази болка и вероятно тя е станала хронична, или се обажда понякога просто ей- така от нищото. Всъщност, нищо не е случайно и болката не се появява случайно, това го знам от личен опит. На помощ идва психосоматиката, която се стреми да обясни именно тази връзка психика- тяло, и най- вече- болката. Защото боли ни крака, врата, кръста, главата, а често и душата, но официалната медицина често се старае да лекува болката, а не болният. Не че на някой някога му е хрумвало да отиде на психотерапевт, защото го боли кръста или крака :).
Целта на тази статия не е да противоречи на официалната медицина, пази боже, а напротив, да я допълни. Когато разбираме по- добре болката, е по- лесно да я преодолеем. Болката всъщност е гласа на тялото, невербалният му език, който се надявам да бъде чут. Тогава и оздравяването ще е възможно, защото посланието на болката ще бъде чуто и тя ще е изпълнила своята функция. Така че, нека да разгледаме тялото и неговите най-известни болки, част по част, и какво се опитват да ни кажат. 
Основа на болката: Болката се манифестира по три начина и това са енергия, възприятие и физическо манифестиране. Всеки вид болка може да е свързан със специфично емоционално състояние на психиката. Болката присъства, за да ни покаже, че трябва да научим още жизнени уроци. Психосоматично разгледано, веднъж, след като урока е възприет и осъществен на практика в живота ни, болката може просто да изчезне, защото си е свършила работата.
Bolkite
Болката също е най- големият източник на трансформация, който може да търсите. За това, благодарете на всяка болка, колкото и иронично да звучи. Опитностите в нашият живот се манифестират директно на телесно ниво и когато изпитвате емоционален стрес, вашето тяло ще ви покаже къде точно е проблема. Единственото нещо което се изисква от вас е да декодирате това съобщение. И това не е никак лесно. Когато си в “окото на бурята” е трудно да правиш анализи и самоанализи. Пишейки тази статия, си спомням за моите лични физически болки, спохождали ме през годините, че дори и сега, за болките на майка ми и баща ми, на мои роднини или приятели, когато се оплакваха от време на време. Защото и аз съм от хората, които соматизират. И вярно е, тези болки имаха послание, не бяха случайни.
Моят съвет е: не бързайте да потушавате болката с болкоупокояващи, те само замаскират симптомите за да се появят по- късно, дали на друго място, дали на някакво друго ниво, ако съобщението им “не е прието”. Това не означава, че ако “виете” от болка не трябва да посягате към болкоуспокояващи или да потърсите услугите на традиционна или нетрадиционната медицина, напротив. Но също- опитайте се да декодирате какво иска да ви каже тази болка и защо е дошла в живота ви, дори и когато е в резултат на инцидент? В този смисъл, ще си позволя да цитирам един от стълбовете на психосоматичната медицина, Георг Гродек (1866- 1934):
“Този, който си прави извода, че аз психически обезболявам един човек, който си е счупил крака, е много прав: но аз първо намествам счупеното и превързвам раната. И тогава го масажирам, правя упражнения с него, правя бани на крака му с вода 45 градуса по половин час на ден, грижа се да не преяжда и препива, и от време на време го питам: Защо си счупи крака, ти самият, лично?
Много хора страдат от така нареченият “болков синдром”, или местеща се болка. Физиологично погледнато, те нямат причина да изпитват болка. Но тя е реална. На болковият синдром се основава и една сравнително нова болест “фибромиалгия”, и естествено, традиционата медицина още не знае какво я причинява.  В тази група на “неразкрити престъпни болки” влизат и ревматоидния артрит (автоимунно), болки в гърба, във врата, интеснинален цистит, мигрена, невропатична болка, болка в рамото, бурсит и комплексен регионален болков синдром (както и много други, които няма да споменавам тук). Но в произхода на всяка болка стой възпалението и естественият отговор на тялото срещу това възпаление. “Възпалени сме”. Биохимичните медиатори на възпалението включва цитокуки, невропептиди, фактори на разтежа и невротрансмитери. Независимо обаче дали болката е остра или хронична, периферна или централна, ноцисептивна или невропатична- в основата си има възпаление и отговор на възпалението.  Независимо също от характеристиката на болката, независимо дали е остра, тъпа, изгаряща, пулсираща, затихваща, пронизваща- тя отново, е предизвикана от възпаление и от отговора на това възпаление. Важен е обаче органа, или мястото в тялото където се е появила тя, това не е случайно място. Според Едуин Шнейдман, основателя на Американската асоциация по изследване на самоубийствата обяснява, че много болки, включително физическата, се основават на нуждата ни от помощ. Д-р Шнейдман дори твърди че усещането за болка е комбинация от физиологични процеси и психологически потребности. Потребности като нуждата от любов, свобода, постижения и дори нуждата да бъдат избегнати срам, унижение или някаква реална или нереална опасност. И дали е така? В подкрепа на това твърдение, преди няколко века Сенека е казал: “Ние по- често сме уплашени, отколкото наранени; и по- често страдаме от въборажението си, отколкото от реалността”.
“Оххх центъра” разбира се, се намира фактически в седалището на психиката ни, или тъй нареченият мозък. Според Професор Ирен Трейси, Оксфордски Университет “болката е комплексен, многоизмерен опит, които причинява активиране на много мозъчни области, които са въвлечени в процеси като внимание, изпитване на емоции като  страх, локализиране на мястото на болката и други. Но, дома на болката е един: дорсалната постериорна инсула (dorsal posterior insula), която изглежда е най- обособената част, що се отнася за обособяване на “нивото на болката”. (давам названието на латински, ако случайно съм объркала българският му превод, за което моля да бъда бъда извинена). 
И така, към болката. Определенията по- долу нека да се считат за много общи насоки, тъй като има значение човек с какъв “характер” носи болката и каква е тя по интензитет и сила, както и специфичните обстоятелства при които се е появила. Има значение дали болката е в тъканта, мускула, нерва, костта, ставата и т.н. Нямам никакви претенции да извземам функциите на лекар- специалист. От значение е също дали сегмента, който е блокирала болката е “активен” или вече “пасивен”. Не съм разгледала всички видове болки, тялото може да боли на още много места, това по- скоро е преглед на стави и костна система, доколкото ми е позволило пространството в тази страница. Нека не се приема, в никакъв случай,  като диагноза от какъвто и да е сорт, тъй като не е такава.  Пожелавам си да ви служи като въпросник към самите вас,  които да ви помогне да декодирате “вашата болка”. 
Болка в мускулите: представлява предизвикателна възможност да се “придвижим” в живота си. Колко гъвкави сме по отношение на професията си, дома или дори по отношение на самите себе си? Израза “Схванал съм се” отразява точно това, негъвкавост по отношение на живота.  Може ли да плуваме по течението, не срещу него?
Болката в главата ограничава вземането на решения. Мигрената се появява когато знаем какво решение да вземем, но не го вземаме. “Боли ме главата” е станало нарицателен символ на ситуации, когато нямаме желание да правим секс и често е използвано от жените за оправдание при такива ситуации. Но болката бива “заучена” и вече се появява без налична “опасност”. Това е болката на невъзможността да кажеш “не” и да отстояваш границите си, без да прибягваш до симулации и оправдания. “Блъскам си главата” става символа на търсене на решение, което в много случай е под носа ни. 
Болка във врата: Мястото на самата болка е в така нар. “цервикален сегмент”, място което отговаря за контрола и подтискане на агресията/отстояване на себе си (в широкия смисъл на думата). Не случайно тази болка придружава хора на високи длъжности и шефове, които имат доста отговорности. Това е запазен болен сегмент на “властимащите”, които не могат да си позволят да пуснат контрола. Това е също болката на “негъвкавият” човек, ригиден и консервативен не само в мислите, но и в действията си. 
Болката в рамото може да показва носене на прекалено тежък емоционален товар, а понякога и чисто физически. От тук и известната поговорка : “Нарамил съм се със много проблеми”. Разрешението е към преминаване на разрешаването на тези проблеми на чисто рационално ниво. Може да се отнася и за проблеми, които изобщо не са ваши, а на ваши близки. Тогава, дистанцирайте се от такива, които не са ваша работа.  Помислете, с какво сте се “зарамчили”?
Болка в стомаха се появява когато не сте преглътнали и преработили, метафорично казано, нещо негативно. Не можем да смелим неприемливи чувства и емоции. Особено при децата това е индикация за силно нежелание, съпротива и страх, която не може да бъде изказана вербално по една или друга причина. 
Болка в горната част на гърба индикира липса на емоционална подкрепа. Може да се чувствате необичани, и ако се чувствате самотни и сами, време е да се огледате за някой който да е способен да задоволи тази нужда. Кой може да ни подкрепи емоционално, тук и сега?
Болка в долната част на гърба/ кръста, сакрала или опашна кост може да означава, че се тревожите прекалено много за финанси или ви липсва емоционална подкрепа точно в това отношение. Може би е време да поискате увеличение на заплатата или да направите по- добри финансови планове, които да ви помогнат да спестявате повече? Или пък да работите върху усещането за финансова притиснатост и тревожност за бъдещето?  Може би седите върху финансов проблем, който трябва да бъде адресиран? Такава болка се появява също когато носите голяма част от финансовата тежест на семейството, или сте “преработили”. За мен лично често е вярно последното. 
Болка в лакътя: съпротивлявате се на промени в живота си. Сменете посоката или помислете какви промени в живота отказвате да направите. Какво отказвам да променя, а знам че ми е време?
Болка в ръцете: ръцете са символ на връзката ни с другите. Задвижвате ли се достатъчно към другите, умеете ли да правите нови приятелства или да възстановявате стари връзки? Имате ли достатъчно удоволетворителен социален живот? Можете ли да отворите ръцете си за другите? Какво сте сграбчили и не пускате?
Болка в тазобедрени стави: ако се страхувате да се движите, метафорично и буквално, това може да се манифестира в болка в тазобедрените стави. Липса на перспектива. Нарушен е баланса ви, чувствате че залитате. Страх да извършите генерални промени и да вземете важно решение.  При обща болка: усещане за липса на любов и подкрепа. 
Болки ставите, изобщо: както и при мускулите, болката в ставите отговаря за гъвкавостта. Отворени ли сте за нови начини на мислене, уроци и жизнени опитности? Или сте “зациклили” в ситуации които вече не ви служат?
Болка в коляното: Мястото на егото и гордостта. Показва проблеми с “пречупването”, ‘приемането” и смирението, да приемем нещата такива каквито са. Външната част на коляното е свързана със собственият ни свят, докато вътрешната- с отношенията на работа, колеги, приятели и семейство. Позволявате ли на егото да доминира в живота ви? Гордостта не ви ли пречи повече, отколкото помага? Инат, подхранван от страха да не се “огънеш” и да изглеждаш слаб. 
Болка в глезените: Не си позволявате удоволствия и правото на удоволствие. Разрешавате ли си да се отдаде на удоволствията в живота или нещо ви спира? Прощавате ли си грешките и давате ли си право да грешите? Чувствате ли се виновни, когато си позволявате удоволствия?
Болки в стъпалото: Страх от бъдещето, от неизвестността и от това да “пристъпите” напред в живота. Липса на доверие в самите себе си, че ще справите, че ще може да “станете” дори и да паднете. Умеете ли да стъпвате “здраво на краката си” и имате ли чувство за реалност?
Не забравяйте, тялото е последната инстанция. Дома на нашата душа, който ще бъде такъв до последният ни дъх. Грижете се за него, всякак. И ако имате проблеми с “декодирането” на вашата болка, или тя не си тръгва, независимо какво правите, ще се радвам да бъда от помощ, със всичко което съм научила и знам. 
Светла Банкова, 
психолог и психотерапевт
0885 26 44 00

Психология и психологически консултации
Психология
Болката, какво означава и какво послание носи
Светла Банкова
Description
Болката също е най- големият източник на трансформация, който може да търсите. За това, благодарете на всяка болка, колкото и иронично да звучи. Опитностите в нашият живот се манифестират директно на телесно ниво и когато изпитвате емоционален стрес, вашето тяло ще ви покаже къде точно е проблема.

ПСИХОЛОГИЯ НА ЛЮБОВНИЯ ТРИЪГЪЛНИК

"
Любовните триъгълници са архетипни ситуации в човешкия живот. На общоразбираем език това ще рече, че са случват на всички хора по целия свят, без разлика на националност, раса и култура. Те са просто част от това да бъдеш човек - подобно на раждането, пубертета, влюбването, родителството и смъртта. Затова никой от нас не може да се опази от триъгълниците - под една или друга форма...
Остротата на триъгълника
Подобно на популярната смешка за военната служба, която е „трудна, но за сметка на това дълга", няма начин да се спасим от триъгълниците, но за сметка на това, се справяме с тях доста зле. И това е разбираемо, защото заплитането на трима в отношения за двама, събужда много болезнени емоции, независимо на кой от ъглите сме се оказали. Може да ни се наложи да да се справяме с чувства на ревност, унижение и пронизващото усещане, че сме предадени. Или пък трябва да живеем с мисълта, че сме предатели, че сме нечестни и нараняваме някого. Можем да имаме всички тези чувства едновременно, при това в комплект с оценката, че сме се провалили. Емоциите, които вървят ръка за ръка с „триъгълните" връзки, са истинска агония и изяждат самоуважението ни.
Именно защото любовните триъгълници ни изправят пред толкова трудни чувства, ние обикновено се опитваме да обвиним някого за присъствието им в живота ни. Или хвърляме вината върху себе си, или върху някой от другите двама души. Но както вече казахме  триъгълниците са като раждането и смъртта - тоест неизбежни. Ако се съмняваме в това, просто трябва да прочетем литературата на последните 3000 години (или за по-лесно да изгледаме който и да е турски сериал). На ниво психика всичко архетипно има своята интелигентна вътрешна динамика. Има нещо в „триъгълния" ни опит, което, въпреки неприятностите и болката, може да се окаже могъщо средство за трансформация и растеж. Измяната, независимо дали ти предаваш или си предадения, прави нещо с нас, което потенциално може да се окаже с голяма стойност.
Каква е ползата от болката?
Всъщност нищо не се случва в живота ни, без то по някакъв начин да е свързано с индивидуалното ни пътешествие. Затова е безсмислено да говорим за вина и случайности, когато можем да потърсим по-дълбокото значение на случващото се. Значение, което има силата да предизвика  положителна промяна у личността, стига тя е готова да го потърси. Щом триъгълникът се е появил в нечий живот, значи той се е там с някаква цел. Ако изберем да реагираме само с горчивина и бяс, това си е наш избор. Но освен това можем да размислим и да направим триъгълника трамплин за решителен скок в собствената ни душа. Никой не казва, че е лесно! Най-вече защото чувството за унижение активира всички защитни системи на психиката и се изискват усилия, за да се придвижиш от тези първични начини на реакция към повече обективност.
Колко триъгълници можем да преброим?
Има много видове триъгълници и не всички от тях включват сексуална връзка между възрастни хора. Дори в тази статия да се съсредоточим само върху сексуалните триъгълници, пак ще намерим много различни вариации. В някои любовни „геометрии" и трите „ъгъла" са фиксирани. Има двама партньори и трети човек, който поддържа отношения с единия от тях. Състоянието е статично и е възможно то да се поддържа много години наред, докато един от участниците напусне този свят. В друг тип любовни триъгълници единият от „ъглите" непрекъснато се мени. Човек може да практикува серийно прелюбодейство - понякога, както в случая с Джон Ф. Кенеди, на удивително бързи обороти. Но и двата типа ситуации са триъгълници (с целия спектър болезнени емоции), въпреки че сме склонни да придаваме повече романтична стойност на първия от тях.
Нетипичните триъгълници
Извън триъгълниците, които включват секс между каквато и да е комбинация от двата пола, има още много платонично-"геометрични" комбинации. Най-основните от тях включват родители и деца. Триъгълници могат да съществуват и между приятели. По-сложни са конфигурациите, които включват компаньони, които не са човешки същества. Единият от партньорите може да се чувства предаден заради силната отдаденост на другия на работата, изкуството или духовното развитие. В действителност този тип триъгълници създават същата драма като сексуалната конфигурация. Когато човек се оттегли в творческото си пространство, той в известен смисъл „напуска" партньора си. Ако някой си обича работата, това може да накара другия да побеснее от ревност. Звучи абсурдно, но все пак единият от партньорите може да усети силна болка, тревога и ревност, защото любимият му е дълбоко привързан към кучето или котката си (дори когато нараненият не би си признал подобни чувства публично). Всички тези триъгълници имат много разлики помежду си. Единственото, което ги свързва, е компонентът на един или друг вид любов, която в триъгълниците вече не е ексклузивна.
Притиснати в ъглите
Простичко можем да наречем трите „ъгъла" на любовния триъгълник по следния начин: на върха е Предателя (който от гледна точка на психологическата динамика ще наречем още „раздвоената душа"), от едната му страна е Предаденият (или „привидната жертва"), а от другата - Оръдието на изневярата (или привидно „любовният хищник"). Някои от нас се придържат само към единият „ъгъл" през целия си живот, докато други преживяват и трите.
Разкъсан на две
Предателят е личността, която привидно решава да „създаде" триъгълника. Използвам думата „привидно", защото никога не можем да бъдем сигурни доколко съзнателен е изборът, който прави всеки от нас. Освен това стои и въпросът за несъзнателното „съучастие", което съществува между Предадения и Оръдието на изневярата. Заради това, което се случва в подсъзнанието му, Предателя е раздвоена душа. Той чувства любов, или привличане, или пък нужда от две различни неща. Много от нас живеят с предпоставката, че любовта трябва да е ексклузивна, дори ако на съзнателно ниво изповядват по-либерална философия. В нашата култура (заради наследството от християнството) ние сме възпитавани да вярваме, че ако любовта ни не е запазена само за един, това не е любов и ние не сме „добри" хора. Провалили сме се или сме безчувствени егоисти. Затова когато преживяваме подобно вътрешно раздвоение, ни е много трудно да го преглътнем. Далеч по-лесно е за Предателя да измисли списък с оправдания защо той или тя предприема акта на изневярата. Рядко чуваме Предателя да каже: „Аз съм раздвоен. Разкъсан съм на две." Обикновено това, което чуваме е: „Партньорът ми се държи зле с мен. Той не ми дава това или онова, а аз имам нужда от тези неща, за да съм щастлив. Затова си имам оправдание да потърся другаде."
Топката е у негонея
На другия ъгъл на триъгълника е Предадения, който привидно е жертва на невъзможността на Предателя да обича ексклузивно. Отново използвам думата „привидно", защото тук стои въпросът за подсъзнателното съучастие, свързано точно с тази роля. Всички три ъгъла на триъгълника са на несъзнавано ниво едно и също нещо. Те не са така различни, както изглеждат на пръв поглед. Само че Предадения обикновено смята, че той самият е лоялен, а партньорът му е непочтеният; някой друг е създал болезнената ситуация. Обикновено мислим за Предадения като за човека, на когото му е най-трудно в триъгълника - именно той отиграва цялата болка, ревност и унижение.
Хищник или жертва
Накрая, на третия ъгъл ще намерим Оръдието на изневярата. Става въпрос за онзи, които привидно нахлува във вече съществуваща връзка и така заплашва да я разруши или промени. Този роля в триъгълника обикновено е доста охулена, на нея се гледа като на хищническа - за човека, който я изпълнява, се мисли като за крадец на нечия ценна собственост. Ако ни се случи да заемаме точно този ъгъл от триъгълника, можем да се надяваме на много малко съчувствие от хората по принцип и на никакво от страна на онези с установена връзка (когато станат свидели на любовен триъгълник те усещат в сърцето си студения полъх на своето потенциално бъдеще). В действителност точно Оръдието на изневярата може да се чувства като жертвата в случая и да гледа на Предадения като хищник. Когато разберем тази позиция и емоциите, свързани с нея, лесно ще забележим прикритата еднаквост на съперниците в любовния триъгълник."